تخلیص داروهای بیولوژیک

دغدغه ما:

یکی از بزرگترین دغدغه های تولید گنندگان داروهای بیولوژیک بر پایه پروتئین، هنوز پیچیده بودن و پر هزینه بودن فرآیند های پایین دستی (downstream) تخلیص پروتئین ها و پپتید ها می باشد به نحوی که تنها عامل هزینه بالای تولید این گونه داروها، فقط مربوط به هزینه های این مرحله از تولید می باشد.
طبق گزارش سازمان غذا و داروی کشور، در حال حاضر 18 قلم داروی بیولوژیک در کشور تولید و تا پایان سال 99 این رقم به 30 قلم دارو می رسد. تقریبا 50 تا 80 درصد هزینه تولید همه دارو های بیولوژیک مربوط به فرآیند پایین دست خصوصا بخش تخلیص می باشد. در این رابطه وجود ستون های افینیتی بر پایه آنتی بادی تقریبا بهترین انتخاب در بالابردن درصد خلوص می باشد. برای مثال قیمت یک لیتر ستون کروماتوگرافی بر پایه آنتی بادی، بطور متوسط حدود 40 میلیون تومان است و برای تخلیص حد اقل 12 گرم از یک داروی نوترکیب چیزی در حدود 500 میلیون تومان فقط هزینه خرید این نوع از ستون ها می باشد. لذا با این حجم از تولید پرو تئین های نوترکیب و ضرورت کاهش دادن هزینه تولید و خودکفایی و خود اتکایی در این تکنولوژی بطور مطمئن برای بسط تولیدات مبتنی بر داروهای نوترکیب، تولید این نوع محصولات کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مهارت‌های تیم:

-طراحی و بهینه سازی توالی های پروتئینی یا پپتیتدی دارویی
-کلونینگ پروتئین ها و داروهای بیولوژیک در وکتور مناسب
-بهینه سازی بیان و تخلیص این پروتئین ها در سیستم های با کارایی مورد قبول
-تعیین ویژگی های اتصال و کینتیکی موارد تخلیص شده با خلوص بیش از 90 درصد
– تعیین درصد آلودگی باکتریایی یا قارچی جهت ایمن بودن نمونه ها برای بررسی های بیشتر
– بررسی کارایی مواد تخلیص شده در کشت های سلولی و نمونه های آزمایشگاهی

رؤیاهای تیم:

بدست آوردن تکنولوژی ساخت ستون های کروماتوگرافی بر پایه آنتی بادی های تک زنجیره یک گام بزرگ در بخش تحقیقات کشور است چرا که اولین قدم در تجاری سازی هر محصول دارویی نوترکیب، بهینه ساز ی پروسه پایین دست خصوصا پروسه تخلیص می باشد. مزایای اقتصادی تولید انبوه این نوع ستون به کمپانی های داروسازی بیوتکنولوژیک کشور اجازه می دهد که با سرعت و کیفیت بالاتری اقدام به تولید محصولات نوترکیب چه در حوزه انسان و چه در حوزه دام، طیور و آبزیان نمایند. بنابراین مزایای وجود تکنولوژی کامل این محصول در کوتاه مدت و دراز مدت باعث کاهش قیمت محصولات نوترکیب و گسترش تولید این داروها خواهد شد و مزایای این کاهش هزینه در نهایت به مصرف کنندگان در داخل و امکان رقابت در بازار های منطقه خواهد شد.

اشتراک

0 از 10,000,000 ریال

برای حمایت از کمپین بایستی به حساب کاربری خود وارد شوید:
اگر در پلتفرم نوآوری هم آوا حساب دارید، وارد حساب خود شوید
ورود به حساب کاربری
اگر تا کنون ثبت نام نکردید، برای حمایت ثبت نام کنید
ثبت نام حامی

2 دیدگاه برای “تخلیص داروهای بیولوژیک

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.